برخی سوالات متداول

Tip Print Share

برخی سوالات متداول


1.          کولوستومی چیست؟

2.          بیماری استومی چیست؟

3.          زخم استومی چیست؟

4.          انجمن استومی ایران چیست و کجاست؟


 

کولوستومی چیست؟

کولوستومی همان کلستومی است. از آنجا که به روده بزرگ "کولون" گفته می‌شود گاهی در برخی منابع این نوع استوما را کولوستومی می‎نامند. اما این دو با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارند. لذا عباراتی مانند "انجمن کولوستومی" یا "کیسه کولوستومی" همان "انجمن کلستومی" و "کیسه کلستومی" می‏باشند. 

بیماری استومی چیست؟

عباراتی مانند "بیمار استومی" یا "بیماری استومی" و "بیمار ایلئوستومی" و کلماتی از این دست گاهی به اشتباه بکار می‎روند و معنی خاصی ندارند.

فرد بعد از اینکه تحت عمل استومی قرار گرفت، از بیمارستان مرخص شد، و دوران نقاهت را پشت سر گذاشت و یک زندگی طبیعی اما متفاوت را درپیش گرفت، به عبارت دیگر یک "استومیت" شد، دیگر بیمار محسوب نشده و بکار بردن لفظ بیمار برای وی به هیچ عنوان پذیرفته نیست. گاهی در شرایطی ممکن است استومیت دچار مسائلی مانند عوارض استومی و یا مشکلات پوستی اطراف استوما شود که در این شرایط زندگی وی ممکن است از روند طبیعی خارج شده و برای او از لفظ "بیمار" استفاده شود. در این موارد مشکل استومی نیست بلکه عوارضی مانند تنگی استوما، نکروز استوما، فتق محل استوما و غیره می‎باشد. 

زخم استومی چیست؟

در برخی از موارد ممکن است که استوما دچار زخم یا خونریزی شود و یا پوست اطراف آن به دلالیل گوناگون آسیب ببیند. در هریک از موارد فوق شناسایی عامل ایجاد کننده مشکل برای درمان بسیار مهم است. 

انجمن استومی ایران چیست و کجاست؟

"انجمن استومی ایران" یا "انجمن خیریه استومی ایران" که گاهی به اشتباه "انجمن کلستومی" یا "انجمن بیماران استومی" نامیده می‎شود، یک انجمن خیریه است که در سال 1381 به همت جناب آقای دکتر وفایی تاسیس شد و از آن تاریخ مشغول ارائه خدمات متنوع به استومیت‎های ایران بوده است.  

آدرس انجمن استومی ایران: تهران - خیابان فاطمی - روبروی وزارت کشور - خیابان چهارم - کوچه مغان (شهید اسماعیل زاده علیشاه) - پلاک 6

تلفن انجمن استومی ایران: 88952261-021

وب سایت انجمن استومی ایران: www.iranostomy.com

 

لینک‌های مرتبط:

شناخت استوما و انواع آن

علل ایجاد استومی

 روش‏های جراحی استومی

عوارض استومی

استفاده از محصولات استومی

شستشوی کلستومی (Irrigation) 

مراقبت از پوست اطراف استوما

زندگی با استومی

تغذیه و استوما

 مسائل خاص یوروستومیت‏ها

مسائل و مشکلات گروه‏های خاص


اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

021-64844